History

Více než stoletá tradice výroby ohýbaného kovového nábytku řadí Slezákovy závody mezi jedinečné české značky s bohatou historií. Přečtěte si příběh, který začal v roce 1908 v Bystřici pod Hostýnem, a úspěšně pokračuje dodnes.

Úspěšná dílna
Na počátku 20. století nesla firma jméno svého zakladatele Roberta Slezáka. Vyučený zámečník původem z Bystřice pod Hostýnem založil ve svém rodném městě v roce 1908 malou zámečnickou dílnu na běžné zámečnické výrobky, nábytkové a stavební kování. Dílna se rychle a úspěšně rozrůstala. Výrobu Robert Slezák rozšířil nejprve o oblíbené mosazné kování, v nových prostorách pak zavedl novou technologii galvanického pokovování – jako jeden z prvních výrobců začal v roce 1911 opatřovat povrch výrobků galvanickou vrstvou ve složení měď, nikl, chrom. Následovala výroba kovových židlí a mosazného nábytku (od roku 1913), především postelí, stolků a židlí podle vlastních návrhů, často v kombinaci kovu s dřevem.

Pokračování v pivovaru

Rozvíjející se výrobní aktivity zámečnické dílny pozastavila válka. Po jejím skončení podnik pokračoval v dřívější produkci, teď už nově rozšířenou o nábytek ze železa a později z niklu. Pro rostoucí výrobu, na níž se v roce 1928 podílelo už více než sto pracovníků, adaptoval Robert Slezák místní pivovar. Vybavil ho moderními stroji a technologiemi; zřídil tu úsek chromování a v roce 1931 zavedl licenční výrobu pružícího sedacího nábytku z ocelových trubek.

Zlatá třicátá

Ve třicátých letech 20. století patřil Slezák se stovkami modelů sedacího a stolového nábytku pro školy, nemocnice, sanatoria, zahrady, veřejné i bytové interiéry v provedení chromovaná ocelová trubka, nikl a mosaz k předním výrobcům kovového nábytku u nás (vyráběl se i čalouněný nábytek, který se od roku 1937 dokončoval v nové čalounické dílně). Své výrobky nabízel prostřednictvím katalogů (pro každý druh nábytku byl vydán speciální několikastránkový katalog s ceníkem) a prodával je v síti vlastních prodejen v Brně (1927), Olomouci (1933), Bratislavě (1934) a Ostravě (1937). Návrhy nových vzorů vznikaly v rámci interního vývoje i spoluprací s architekty.

Velkou pozornost věnovala firma designu a provedení nábytku pro zdravotnická zařízení. Vedle běžného sortimentu stolků, pojízdných vozíků, židlí, lavic, křesel a lůžek dokázala vyrobit i operační stůl a vybavení na přání lékařů. Významné partnery našla v Brně, kde vybavovala Nemocnici u sv. Anny, dětskou nemocnici, Dům útěchy pro léčení rakoviny i další objekty. Od roku 1935 se Slezákovy závody zaměřily na jednoduchý, praktický, výškově stavitelný školní nábytek, který vyhovoval hygienickým i ergonomickým zásadám, a svoji produkci rozšířily též o pohodlné, tvarově zajímavé odolné kusy zahradního nábytku.

Pro zaměstnance to nejlepší

Podobně jako Michael Thonet nebo Tomáš Baťa, dbal i Robert Slezák na dobré pracovní podmínky svých zaměstnanců. V prostorných místnostech bylo ústřední topení, klimatizace a systém odsávání prachu, v podniku fungovala závodní jídelna, sprchy, vanové lázně, zaměstnanci měli vyhrazenu speciální místnost k odpočinku.

Válka a socialismus

Během II. světové války se ve Slezákově podniku vyráběly nábojnice pro střelivo do těžkých kulometů a protiletadlových děl a díly pro optické zaměřovače firmy Zeiss. Až v roce 1945 se továrna mohla vrátit k původní výrobě – lakovanému, chromovanému kovovému nábytku – a do roku 1948 pracovala stále pod vedením svého majitele; tehdy ještě vznikl nový závod ve Vysoké nad Kysucou na Slovensku. Po znárodnění se stal z firmy Slezák národní podnik Kovona Bystřice pod Hostýnem, byl začleněn do národního podniku Kovona Karviná a v roce 1958 zařazen pod Kovonu Lysá nad Labem.

V poválečných letech sice ve výrobním programu zůstaly některé vzory pružících židlí z ocelové trubky, sortiment se však proměnil. Židle a křesla s překližkovým sedákem a opěradlem, vyráběné i v otočné variantě, se vyvážely do mnoha zemí světa: do Sovětského svazu, Francie, Belgie, Dánska, Švédska a Holandska.

Návrat k dobré tradici
Firma Kovonax, spol. s r. o., která vznikla privatizací v roce 1992 a je ve vlastnictví českých majitelů, na svého předchůdce úspěšně navazuje. Zaměřuje se na sedací nábytek, stoly a příslušenství, vyrábí nábytek pro zdravotnictví a pečovatelství (postele), pracovní a laboratorní židle, školní (židle, stoly, lavice), „retro“ i vojenský nábytek (postele, lehátka, nosítka). Věnuje se také zakázkové výrobě (kovovýroba, chromování, práškování, broušení). Předností všech výrobků je bezpečná a praktická konstrukce, spolehlivost, kvalita zpracování, jednoduchá manipulace a snadná údržba. Speciální určení pro školy nebo nemocnice ostatně vyžaduje především bezpečnost a odolnost výrobků: pracovní plochy stolů, židle i lavice mají povrch odolný proti oděru a poškrábání, zaoblené hrany, pro veřejné prostory je určen nábytek s atestem nehořlavosti.

K opracování trubek, profilů, kruhové oceli i plechů, které jsou doplněny o plasty, dřevařské a čalounické materiály, využívá podnik tradiční i moderní technologie: plně automatizované pily na dělení materiálu, lisy, zakružovačky, programovatelné ohýbačky, soustruhy, frézy, svářecí automaty, galvanickou linku pro chromování a dvě automatické linky na povrchovou úpravu práškovými laky.

Zákazník je pro nás stejně důležitý jako v době, kdy firmu vedl Robert Slezák. Jeho spokojenost je naším hlavním cílem.